The information below is required for social login
Sign In
Create New Account
Forgot Password

Shop
Artificial Monstera plant (80 cm)
- Article number
- G4E_01079
Our high quality artificial plants have an appearance that makes them indistinguishable from the real plant. How would you feel about being surrounded by lush greenery that does not need any maintenance or extra work? Artificial Monstera artificial plant 80 cm gives the opportunity!
Important features: 🌿 Height 80 cm 🌿 Diameter Ø90 cm 🌿 Realistic 360° rotatable images
- Allergy-friendly: ideal for those sensitive to pollen or scents
- Offers long-term freshness in an instant
- See the honest 360° rotatable images
- Trusted quality: this product was never returned by any customer
- Includes inner pot to place it in a decorative pot
- %Buy 2 for €60.80 each and save 5%
% Add a pot for -15% off!
Add a decorative pot to your order and get 15% off itWhy choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
Product Description
Important features: ✓ Height: 80 cm
Dreaming of a design element that would not leave anyone indifferent? Artificial Monstera artificial plant 80 cm is a perfect candidate.
This plant is a real eye candy and brightens up every room without being demanding at all. Therefore this 80 cm high artificial plant is great fit to every home, restaurant, salon, office and hotel. One of the biggest advantages that our products have is their endurance – its pretty colour and fine shape stay the same for many many years. Read more about this topic and our principles from the blog post "How to identify a top-quality artificial plant?".
This is an interesting group of plants. We have more similar products from that species, why not have a look? Surprise your close ones, bring joy to them and yourself by selecting your favourite artificial plant. Order it now! Everlasting eye-candy is only one of the benefits artificial plants will bring to you. Check them all out from our blog post named "TOP 10 reasons to pick an artificial plant".
More Information
| Article number | G4E_01079 |
|---|---|
| Weight | 3.000000 |
| Species | Monstera |
| Species link | View all artificial Monstera products |
| Latin name | Monstera |
| Standing/hanging | Standing |
| Colour | Green |
| Height | 50 - 99 cm |
| Height | 80 cm |
| Diameter | Ø 60-99cm |
| Diameter | Ø 75-100cm |
| Pot's size | 15x17 cm |
| Type of pot included | Inner (non-decorative) pot |
| Trunks | - |
| UV-protection | No |
| Fire retardant | No |
| TllSt | 0 |
FAQ
After unboxing, gently shape and bend the branches and leaves to give your plant its natural, full look. Artificial plants don’t require watering or trimming, but occasional dusting helps them stay fresh. Use a soft damp cloth or try our cleaning spray...
Most Green4Ever plants arrive in a simple black inner pot for stability and easy placement into a decorative planter of your choice. This gives you freedom to match the pot with your interior style, colour theme, or design vision. Just check the inner...
We deliver to most European countries. Please note that we currently do not accept orders to Malta, the United Kingdom, Switzerland, Cyprus, and Norway unless the customer is willing to pay the full postal costs. If you would like to place an order ...

