The information below is required for social login
Sign In
Create New Account
Forgot Password

Shop
Artificial Eucalyptus Branch (100 cm)
- Article number
- G4E_00599
Our high quality artificial plants have an appearance that makes them indistinguishable from the real plant. How would you feel about being surrounded by lush greenery that does not need any maintenance or extra work? Artificial Eucalyptus Branch 100 cm gives the chance!
Important features: 🌿 Height 108 cm 🌿 Diameter Ø25 cm
- Allergy-friendly: ideal for those sensitive to pollen or scents
- Offers long-term freshness in an instant
- Trusted quality: this product was never returned by any customer
- %Buy 2 for €7.60 each and save 5%
% Add a pot for -15% off!
Add a decorative pot to your order and get 15% off itWhy choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
Product Description
Important features:
Would you like to find a design element that has a character and stands out? Artificial Eucalyptus Branch 100 cm will do the work.
This plant brings real eye candy and brightens up every room while no extra work is needed. Therefore this 108 cm high artificial plant is great fit to every home, restaurant, salon, office and hotel. One of the biggest advantages that our products have is their resistance – its pretty colour and fine shape stay unchanged for many many years. Read more about this topic and our principles from the blog post "How to identify a top-quality artificial plant?".
This is an interesting group of plants. You can find even more variations of this species in our e-shop, have a look. Select your favourite artificial plant and bring positivity and happiness to you and your close ones. Order now! Everlasting eye-candy is only one of the benefits artificial plants will bring to you. Check them all out from our blog post named "TOP 10 reasons to pick an artificial plant".
More Information
| Article number | G4E_00599 |
|---|---|
| Weight | 0.150000 |
| Species | Eucalypt |
| Species link | View all artificial Eucalypt products |
| Latin name | Eucalyptus |
| Standing/hanging | Standing |
| Colour | Green |
| Height | 100 - 149 cm |
| Height | 108 cm |
| Diameter | Ø 0-29cm |
| Diameter | Ø 20-30cm |
| Type of pot included | None |
| Trunks | 1 |
| UV-protection | No |
| Fire retardant | No |
| TllSt | 0 |
FAQ
After unboxing, gently shape and bend the branches and leaves to give your plant its natural, full look. Artificial plants don’t require watering or trimming, but occasional dusting helps them stay fresh. Use a soft damp cloth or try our cleaning spray...
Most Green4Ever plants arrive in a simple black inner pot for stability and easy placement into a decorative planter of your choice. This gives you freedom to match the pot with your interior style, colour theme, or design vision. Just check the inner...
We deliver to most European countries. Please note that we currently do not accept orders to Malta, the United Kingdom, Switzerland, Cyprus, and Norway unless the customer is willing to pay the full postal costs. If you would like to place an order ...

