The information below is required for social login
Sign In
Create New Account
Forgot Password

Shop
Artificial Eucalyptus (35 cm)
- Article number
- G4E_00127
What describes our artificial plants the best? Top quality and lifelike appearance. How would you like to create your own green oasis with no hassle or effort put in? Artificial Eucalyptus 35cm in pot gives the chance!
Important features: 🌿 Height 35 cm 🌿 Diameter Ø30 cm
- Allergy-friendly: ideal for those sensitive to pollen or scents
- Offers long-term freshness in an instant
- Trusted quality: this product was never returned by any customer
- Order to parcel box
- Includes inner pot to place it in a decorative pot
- %Buy 2 for €22.80 each and save 5%
% Add a pot for -15% off!
Add a decorative pot to your order and get 15% off itWhy choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
Product Description
Important features: ✓ Height: 35 cm ✓ The plant comes with an inner plastic pot sized: ø12x10 cm
Dreaming of a design element that would not leave anyone indifferent? Artificial Eucalyptus 35cm in pot is a perfect candidate.
This plant brings brightness and true eye candy to each and every room without any extra work. Therefore this 35 cm high artificial plant is a perfect addition to every home, salon, office, hotel and restaurant. One of the biggest advantages that our products have is their endurance – its pretty colour and fine shape stay invariable for many many years. Read more about this topic and our principles from the blog post "How to identify a top-quality artificial plant?".
Please note, the decorative pots on the images are illustrative and are not included in the price. If you are wondering which pot to choose for this specific plant then we are here to help. From the important features section you can find the measurements of the black plastic pot in which the product will be delivered to you. All the other tips you can find from our blog post named "I’ve received my beautiful artificial plant – what’s next?".
Overall, keep in mind that when choosing the decorative planter just pick a slightly bigger one than than the inner pot. Have a look at our great selection of the stylish Altèra pots and planters. Artificial plants do not set any extra requirements unlike real plants, therefore the only aspect to keep in mind is that the plastic pot has to fit in the new one.
This is an interesting group of plants. Actually you can find many more products of that species in our online store. Have a look yourself. Pick your favourite artificial plant and bring positivity and happiness to you and your close ones. Order now! Everlasting eye-candy is only one of the benefits artificial plants will bring to you. Check them all out from our blog post named "TOP 10 reasons to pick an artificial plant".
More Information
| Article number | G4E_00127 |
|---|---|
| Weight | 0.750000 |
| Species | Eucalypt |
| Species link | View all artificial Eucalypt products |
| Latin name | Eucalyptus |
| Standing/hanging | Standing |
| Colour | Green |
| Height | 0-49 cm |
| Height | 35 cm |
| Diameter | Ø 0-29cm |
| Diameter | Ø 20-30cm |
| Pot's size | ø12x10 cm |
| Type of pot included | Inner (non-decorative) pot |
| Trunks | multi |
| UV-protection | No |
| Fire retardant | No |
| TllSt | 0 |
FAQ
After unboxing, gently shape and bend the branches and leaves to give your plant its natural, full look. Artificial plants don’t require watering or trimming, but occasional dusting helps them stay fresh. Use a soft damp cloth or try our cleaning spray...
Most Green4Ever plants arrive in a simple black inner pot for stability and easy placement into a decorative planter of your choice. This gives you freedom to match the pot with your interior style, colour theme, or design vision. Just check the inner...
We deliver to most European countries. Please note that we currently do not accept orders to Malta, the United Kingdom, Switzerland, Cyprus, and Norway unless the customer is willing to pay the full postal costs. If you would like to place an order ...

