The information below is required for social login
Sign In
Create New Account
Forgot Password

Shop
Artificial Elastica Robusta (90 cm) FR
- Article number
- G4E_00527
Our high quality artificial plants have an appearance that makes them indistinguishable from the real plant. How would you feel about being surrounded by lush greenery that does not need any maintenance or extra work? Artificial Elastica Robusta 90 cm green FR gives the chance!
Important features: 🌿 Height 85 cm 🌿 Diameter Ø50 cm 🌿 Realistic 360° rotatable images
- Fire-retardant: harder to ignite and slows flame spread for added safety
- Allergy-friendly: ideal for those sensitive to pollen or scents
- Offers long-term freshness in an instant
- Adds natural fullness to your space
- See the honest 360° rotatable images
- %Buy 2 for €129.20 each and save 5%
% Add a pot for -15% off!
Add a decorative pot to your order and get 15% off itWhy choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
Product Description
Important features: ✓ The plant comes with an inner plastic pot sized: ø13x12 cm
Dreaming of a design element that would not leave anyone indifferent? Artificial Elastica Robusta 90 cm green FR is a perfect candidate.
This plant brings brightness and true eye candy to each and every room without any extra work. Therefore this 85 cm high artificial plant is great fit to every home, restaurant, salon, office and hotel. One of the biggest advantages that our products have is their longevity – its pretty colour and fine shape stay invariable for many many years. Read more about this topic and our principles from the blog post "How to identify a top-quality artificial plant?".
Please note, the decorative pots on the images are illustrative and are not included in the price. If you are wondering which pot to choose for this specific plant then we are here to help. From the important features section you can find the diameter of the black plastic pot in which the product will be delivered to you. All the other tips you can find from our blog post named "I’ve received my beautiful artificial plant – what’s next?".
Overall, keep in mind that when choosing the decorative planter just pick a slightly bigger one than than the inner pot. Have a look at our great selection of the stylish Altèra pots and planters. Artificial plants do not set any extra requirements unlike real plants, therefore the only aspect to take into account is that the plastic pot has to fit in the new one.
This is an interesting group of plants. You can find even more variations of this species in our e-shop, have a look. Select your favourite artificial plant and bring positivity and happiness to you and your close ones. Order now! Everlasting eye-candy is only one of the benefits artificial plants will bring to you. Check them all out from our blog post named "TOP 10 reasons to pick an artificial plant".
More Information
| Article number | G4E_00527 |
|---|---|
| Weight | 3.000000 |
| Species | Fig tree |
| Species link | View all artificial Fig tree products |
| Latin name | Ficus |
| Standing/hanging | Standing |
| Colour | Green |
| Height | 50 - 99 cm |
| Height | 85 cm |
| Diameter | Ø 30-59cm |
| Diameter | Ø 60-75cm |
| Pot's size | ø13x12 cm |
| Type of pot included | Inner (non-decorative) pot |
| Trunks | 5 |
| UV-protection | No |
| Fire retardant | Yes |
FAQ
After unboxing, gently shape and bend the branches and leaves to give your plant its natural, full look. Artificial plants don’t require watering or trimming, but occasional dusting helps them stay fresh. Use a soft damp cloth or try our cleaning spray...
Most Green4Ever plants arrive in a simple black inner pot for stability and easy placement into a decorative planter of your choice. This gives you freedom to match the pot with your interior style, colour theme, or design vision. Just check the inner...
We deliver to most European countries. Please note that we currently do not accept orders to Malta, the United Kingdom, Switzerland, Cyprus, and Norway unless the customer is willing to pay the full postal costs. If you would like to place an order ...

