The information below is required for social login
Sign In
Registered Customers
Create New Account
Forgot Password

Shop
Baq Gradient Balloon Matt Honey 70x68cm
- Article number
- 6GRDB70HB
The Gradient collection comes in a subtle, hand-sprayed colour gradient that gives it a pleasant finish. The models in this collection are made of polyresin which is a solid material consisting of a mixture of ground stone and liquid synthetic resin. This material makes them quite sturdy, strong and durable.
This bowl shaped planter comes in ashiny metallic gold color that is especially great for brightening up any dull spaces. It has a glossy finish that makes it easy to wipe any dirt that might accumulate on the sides.
- Provides a unique look, each pot is handmade
- Shop smarter: pot and plant in one stop
- Save 15% when bought with a plant
- Durable materials for long-term use
In stock
(14psc)
Within 10 working days
- %Buy 2 for €653.60 each and save 5%
Why choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
More Information
| Article number | 6GRDB70HB |
|---|---|
| Qty per pallet | 2 |
| Weight | 9.000000 |
| Series | Baq Gradient |
| Pot's colour | Gold |
| Structure | Smooth |
| Pot form | Standard |
| Recycled material | no |
| Handmade | yes |
| Height (cm) | 68 cm |
| Diameter (cm) | Ø 60-75cm |
| Height | 60-89 cm |
| Diameter | Ø 60-89 cm |
| Including liner | No |
| Pot opening | 57 cm |
| Including wheels | no |
| With drainage hole | no |
| With lighting | no |
| Raised base | no |
| Scratch and break resistant | no |
| Location | Indoor |
| Frost resistant | no |
| Waterproof | No |
| Documentation 1 | View catalogue |
FAQ
Customer Questions
No Questions

