The information below is required for social login
Sign In
Create New Account
Forgot Password

Shop
Artificial Pothos haningplant (130 cm)
- Article number
- G4E_01127
What describes our artificial plants the best? Top quality and lifelike appearance. How would you like to create your own green oasis with no hassle or effort put in? Artificial Pothos haningplant 130 cm varigated gives the chance!
Important features: 🌿 Height 130 cm 🌿 Diameter Ø20 cm
- Allergy-friendly: ideal for those sensitive to pollen or scents
- Offers long-term freshness in an instant
- Trusted quality: this product was never returned by any customer
- Order to parcel box
- Perfect for shelves and hiding defects
- %Buy 2 for €24.70 each and save 5%
% Add a pot for -15% off!
Add a decorative pot to your order and get 15% off itWhy choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
Product Description
Important features: ✓ Height: 130 cm
Would you like to find a design element that has a character and stands out? Artificial Pothos haningplant 130 cm varigated will do the work.
This plant brings real eye candy and brightens up every room while no extra work is needed. Therefore this 130 cm high artificial plant is a perfect addition to every home, salon, office, hotel and restaurant. One of the biggest advantages that our products have is their longevity – its pretty colour and fine shape stay invariable for many many years. Read more about this topic and our principles from the blog post "How to identify a top-quality artificial plant?". This is a hanging plant which makes it good to hide defects and imperfections with it. Just set it the way you prefer and it will stay on its place. Easy and practical!
Do you know where else would be nice to use hanging plants? In the interior design that is been influenced by the popular Urban Jungle style of course. With that you would bring a proper amount of greenery in the space around you.
This is an interesting group of plants. Actually you can find many more products of that species in our online store. Have a look yourself. Find your favourite artificial plant to bring happiness and positive vibes to yourself and the close ones. Order now! Everlasting eye-candy is only one of the benefits artificial plants will bring to you. Check them all out from our blog post named "TOP 10 reasons to pick an artificial plant".
More Information
| Article number | G4E_01127 |
|---|---|
| Weight | 0.750000 |
| Species | Pothos |
| Species link | View all artificial Pothos products |
| Latin name | Epipremnum aureum |
| Standing/hanging | Hanging |
| Colour | Green |
| Height | 100 - 149 cm |
| Height | 130 cm |
| Diameter | Ø 0-29cm |
| Diameter | Ø 20-30cm |
| Type of pot included | None |
| Trunks | - |
| UV-protection | No |
| Fire retardant | No |
FAQ
After unboxing, gently shape and bend the branches and leaves to give your plant its natural, full look. Artificial plants don’t require watering or trimming, but occasional dusting helps them stay fresh. Use a soft damp cloth or try our cleaning spray...
Most Green4Ever plants arrive in a simple black inner pot for stability and easy placement into a decorative planter of your choice. This gives you freedom to match the pot with your interior style, colour theme, or design vision. Just check the inner...
We deliver to most European countries. Please note that we currently do not accept orders to Malta, the United Kingdom, Switzerland, Cyprus, and Norway unless the customer is willing to pay the full postal costs. If you would like to place an order ...

