The information below is required for social login
Sign In
Create New Account
Forgot Password

Shop
Artificial Pandanus (90 cm)
- Article number
- G4E_00017
Our high quality artificial plants have an appearance that makes them indistinguishable from the real plant. Would you like to be surrounded by beautiful long lasting greenery that needs no extra work from you? Artificial Pandanus plant 90 cm will make it happen!
Important features: 🌿 Height 85 cm 🌿 Diameter Ø85 cm 🌿 Realistic 360° rotatable images
- Allergy-friendly: ideal for those sensitive to pollen or scents
- Offers long-term freshness in an instant
- See the honest 360° rotatable images
- Trusted quality: this product was never returned by any customer
- Includes a mounting plate to place it in a decorative pot
- %Buy 2 for €73.15 each and save 5%
% Add a pot for -15% off!
Add a decorative pot to your order and get 15% off itWhy choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
Product Description
Important features: ✓ The plant comes with an inner plastic pot sized: ø20 cm
Are you looking for an eye-catching design element that creates a vibrant ambience? Artificial Pandanus plant 90 cm will nail it.
This plant is a real eye candy and brightens up every room without being demanding at all. Therefore this 85 cm high artificial plant is a perfect addition to every home, salon, office, hotel and restaurant. One of the biggest advantages that our products have is their resistance – its pretty colour and fine shape stay the same for many many years. Read more about this topic and our principles from the blog post "How to identify a top-quality artificial plant?".
Please note, the decorative pots on the images are illustrative and are not included in the price. If you are wondering which pot to choose for this specific plant then we can help. From the important features section you can find the size of the black plastic pot in which the product will be delivered to you. All the other tips you can find from our blog post named "I’ve received my beautiful artificial plant – what’s next?".
Overall, keep in mind that when choosing the decorative planter just pick a slightly bigger one than than the inner pot. Have a look at our great selection of the stylish Altèra pots and planters. Artificial plants do not set any extra requirements unlike real plants, therefore the only aspect to remember is that the plastic pot has to fit in the new one.
This is an interesting group of plants. Actually you can find many more products of that species in our online store. Have a look yourself. Find your favourite artificial plant to bring happiness and positive vibes to yourself and the close ones. Order now! Everlasting eye-candy is only one of the benefits artificial plants will bring to you. Check them all out from our blog post named "TOP 10 reasons to pick an artificial plant".
More Information
| Article number | G4E_00017 |
|---|---|
| Weight | 2.500000 |
| Species | Pandanus |
| Species link | View all artificial Pandanus products |
| Latin name | Pandanus |
| Standing/hanging | Standing |
| Colour | Green |
| Height | 50 - 99 cm |
| Height | 85 cm |
| Diameter | Ø 60-99cm |
| Diameter | Ø 50-60cm |
| Pot's size | ø20 cm |
| Type of pot included | Mounting plate |
| Trunks | - |
| UV-protection | No |
| Fire retardant | No |
| TllSt | 0 |
FAQ
After unboxing, gently shape and bend the branches and leaves to give your plant its natural, full look. Artificial plants don’t require watering or trimming, but occasional dusting helps them stay fresh. Use a soft damp cloth or try our cleaning spray...
Most Green4Ever plants arrive in a simple black inner pot for stability and easy placement into a decorative planter of your choice. This gives you freedom to match the pot with your interior style, colour theme, or design vision. Just check the inner...
We deliver to most European countries. Please note that we currently do not accept orders to Malta, the United Kingdom, Switzerland, Cyprus, and Norway unless the customer is willing to pay the full postal costs. If you would like to place an order ...

