The information below is required for social login
Sign In
Create New Account
Forgot Password

Shop
Artificial Olive tree (120 cm)
- Article number
- G4E_01168
One aspect is clear – we do not compromise on the quality neither the natural looks of our artificial trees. Could you say no to an eye-catching design element that would not lose its beauty even when the years go by? Artificial Olive tree Promo 120 cm will make it happen!
Important features: 🌿 Height 120 🌿 Realistic 360° rotatable images
- Allergy-friendly: ideal for those sensitive to pollen or scents
- Offers long-term freshness in an instant
- Mediterranean charm that warms up any space
- See the honest 360° rotatable images
- Includes inner pot to place it in a decorative pot
- %Buy 2 for €65.55 each and save 5%
% Add a pot for -15% off!
Add a decorative pot to your order and get 15% off itWhy choose Green4Ever artificial plants?
- Wide selection of artificial plants and trees
- Only high-quality, lifelike products
- Items shown are available for immediate order
- Money-back guarantee
Product Description
Important features:
This gorgeous natural-looking 120 cm high artificial flower is a design element that brings beauty and joy to everyone. It is able to brighten up even the smallest and darkest room of yours. Individual flowers are eye-catching both when on their own or when combined with others. Artificial Olive tree Promo 120 cm is the right choice if you would like to be surrounded by more colour and glow. So, we believe that this lovely and classy artificial flower would be a good fit to every home, office, salon, hotel and restaurant.
This is a one of a kind group of plants. From our e-store you can find even more variations of this species. Look at them, too. Design a vibrant and unique ambience that will bring positivity to yourself and your close ones. Everlasting eye-candy is only one of the benefits artificial plants will bring to you. Check them all out from our blog post named "TOP 10 reasons to pick an artificial plant".
More Information
| Article number | G4E_01168 |
|---|---|
| Weight | 3.000000 |
| Species | Olive tree |
| Species link | View all artificial Olive tree products |
| Latin name | Olea |
| Standing/hanging | Standing |
| Colour | Green |
| Height | 100 - 149 cm |
| Height | 120 cm |
| Diameter | Ø 30-59cm |
| Diameter | Ø 40-50cm |
| Pot's size | ø15x12 cm |
| Type of pot included | Inner (non-decorative) pot |
| Trunks | 1 |
| UV-protection | No |
| Fire retardant | No |
| TllSt | 0 |
FAQ
After unboxing, gently shape and bend the branches and leaves to give your plant its natural, full look. Artificial plants don’t require watering or trimming, but occasional dusting helps them stay fresh. Use a soft damp cloth or try our cleaning spray...
Most Green4Ever plants arrive in a simple black inner pot for stability and easy placement into a decorative planter of your choice. This gives you freedom to match the pot with your interior style, colour theme, or design vision. Just check the inner...
We deliver to most European countries. Please note that we currently do not accept orders to Malta, the United Kingdom, Switzerland, Cyprus, and Norway unless the customer is willing to pay the full postal costs. If you would like to place an order ...
A high-quality artificial olive tree is defined by realistic details, durable materials, stable construction, and carefully crafted details. At Green4ever, our artificial olive trees are built with high-quality materials only - long-lasting, and designed...
Modern artificial olive trees can look highly realistic when crafted with attention to detail. Natural colour tones, realistic olive fruit, and textured trunks all contribute to an authentic appearance. High-quality materials help avoid a glossy or artificial...

